URL adresa, URI a URN

Zkrácení URL
0
zkrácených URL adres
Reklama
Opište kontrolní kód z obrázku

URL

URL je zkratka anglického Uniform Resource Locator a lze jej doslovně přeložit jako jednotný lokátor zdroje. Běžně se používají termíny jako URL adresa, které označují řetezec znaků, které popisují konkrétní umístění dat. Lze tak tvrdit, že URL adresa popisuje především místo, kde daný dokument (obecněji data) získat.

Co může obsahovat URL adresa

URL adresu může tvořit několik částí, které dohromady vytváří konkrétní adresu umístění dokumentu. URL adresa zpravidla obsahuje doménové jméno a schéma (resp. protokol), dále pak může obsahovat port, název souboru a také parametry.

URI

Zkratku URI lze rozložit do anglického slovního spojení Uniform Resource Identifier neboli Jednotný identifikátor zdrojů. Zkratka URI není tolik známá a rozšířená jako její konkrétní varianta URL. Jedná se o obecný pojem, který řeší jak umístění zdroje tak i jeho pojmenování.

URN

URN je zkratka anglického termínu Uniform Resource Name, česky Jednotný identifikátor jména. URN popisuje především název internetového zdroje, nestará se už o jeho dostupnost, resp. cestu k němu.

Jaký je vztah mezi URI, URL a URN?

Při rozlišení těchto pojmů je důležité si pamatovat, že URI je v podstatě hlavní množina obsahující podmnožiny URL a URN. URI adresa je obecné označení, zatímco URL adresa a URN adresa jsou konkretizující pojmy

Komplexní internetová řešení Dynamic Softworks 2011 - 2021